Forum Forum poswięcone hodowli drzewołazów Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

zainteresowany drzewołazami :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum poswięcone hodowli drzewołazów Strona Główna -> Dział dla poczatkujących
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
furraan
Gość






PostWysłany: Pią 14:46, 12 Sty 2007    Temat postu: zainteresowany drzewołazami :)

Witam !

Kilka lat temu po raz pierwszy dotarła do mnie informacja, że możliwy jest chów w/w żabek w terrariach. Jednak po rozmowie z jakimś terrarystą, zostałem skutecznie przez niego zniechęcony do dalszego zainteresowania nimi - ponieważ argumentem miał być ekstemalnie trudy chów.

Od ponad 10 lat zajmuje się akwarystyką, z naciskiem na rośliny wodne i ryby z rodzaju Apistogramma Very Happy (pielęgniczki - również Ameryka Pd). Przy okazji polecam lekturę forum [link widoczny dla zalogowanych] z dobrze działającym forum.
Jak więc wynika z powyższego, nie posiadam słomianego zapału, i ewentualną ,,przygodę" z żabkami traktuję w sposób poważny i długoterminowy.
Nie będę Wam pisał dlaczego jestem nimi zainteresowany, bo to jest dla Was chyba oczywiste, a zadam kilka jak dla mnie istornych pytań (przy okazji serdeczne dzięki dla Atelopus-a za dwie rozmowy telefoniczne).

Nadmieniam że jestem zainteresowany tylko (tak mi przynajmniej wydaje- ale być może z braku wiedzy) drzewołazami i liściołazami, bo z tego co zdołałem wyczytać np. rzekotki to ponoć ,,brudasy" wśród żabek.

A teraz pytania:
może zbyt brutalnie jak na pierwsze pytanie, ale to sprawa kluczowa dla całego ,,projektu"
-jaka będzie cena terrarium (60dł, 40szer,40-50 wys) wraz z wyposażeniem (rośliny), jak również o podanie ceny minimalnej (z ręcznym zraszaniem, itd) i ceny która zawiera zraszanie automatyczne, jakiś wodospad i inne potrzebne rzeczy do tego aby w/w miały dobre warukni dla np. 4 szt.
-koszty drzewołazów (liścołazów) dla początkującego za 1 szt. - (choć wiem że warto zapłacić więcej za żywy ,,towar" od pasjonaty, niż mniej od handlarza)
-jaka jest ,,upierdliwość" chowu pokarmu (smród, itp.)

To oczywiście nie wszystkie moje pytania, jednak na razie poprzestane na nich - bo okaże się że Wy się napiszecie, a mnie odstraszy cena początkowa na wejście w te piękne hobby.
Na koniec załączam zdjęcie w którym miałoby stać terrarium (zamiast tego małego akwa), choć wiem że lepiej by wyglądało gdyby stało nad dużym zbiornikiem Rolling Eyes
[link widoczny dla zalogowanych]

Z poważaniem

Arkadiusz Zalech[/url]
Powrót do góry
furraan
Gość






PostWysłany: Pią 14:52, 12 Sty 2007    Temat postu:

Proszę także o jakieś propozycję terrarium i jego wyposażenia, które uznacie za odpowiednie, a dostępne są w sklepach internetowych lub allegro
Powrót do góry
Atelopus
Gość






PostWysłany: Sob 7:02, 13 Sty 2007    Temat postu:

Ładne "korytko". Lubuję się w takich.
To dość ciekawa sprawa, bo większość zainteresowanych drzewołazami wywodzi się z kręgu akwarystów.
Blisko żabom do ryb.
Koszty budowy terarium będą zależeć od tego, jaki sprzęt zechcesz użyć do jego wyposażenia.
Terrarium dla drzewołazów nie musi posiadać tych wszystkich "wodotryskow," które tu wymieniłeś.
Ręczne zraszanie (zraszacz) kosztuje ok. 8zł i w zupełności wystarczy byś raz dziennie zrosił nim terrarium.
Oczywiście potrzebne są naturalne rośliny i ważne jest dobre oświetlenie dla nich. Możesz zastosować świetlówki lub żarowki energooszczędne.
Bromelie, tillandsje i skrytokwiaty policz średnio po 10-15zł/szt. Terrarium dla tych żab trzeba wyposażyć w basenik na wodę o głębokości max. do 2,5cm.
Hodowla muszek nie jest taka trudna, a posiada zapach fermentujących owoców. Ja stosuję pożywkę na jogurcie i nie fermentuje ona tak burzliwie jak na drożdżach
piekarniczych, przez co nie ma tak intensywnego zapachu. Nie jest on jednak w jakiś sposób uciążliwy. Najważniejsze jest utrzymanie ciągłości hodowli muszki.
Ja trzymam dwa gatunki muszki nielotnej o różnym okresie rozwoju. Drzewołazy i lościołazy jedzą również wylęg świerszcza, larwy ochotki i wodzienia (znane Ci z akwarystyki),
latem mszyce i inne drobne owady.
Jeżeli masz w domu temperaturę powyżej 18 st.C, to nie myśl nawet o dogrzewaniu terra. Temperatura wzrośnie po włączeniu oświetlenia, a spadki w nocy o 2-3st. są wskazane.
Powrót do góry
Cherry




Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Sob 13:17, 13 Sty 2007    Temat postu:

No widze kolege z apisto. Furran to ja Jakub w----

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Nie 17:53, 14 Sty 2007    Temat postu:

Witam Cię Jakubie Very Happy . Czyżbyś też miał ochotę na żabki ?
Powrót do góry
furraan
Gość






PostWysłany: Nie 19:13, 14 Sty 2007    Temat postu:

Co do tych ,,wodotrysków" to myślałem o nich głównie z powodu np. dwudniowego wyjazdu, bo jak mi się wydaje zraszać należy codziennie.
Znalazłem takie [link widoczny dla zalogowanych] terrarium, problem tylko w tym, że jakoś ono mi się nieszczególnie podoba (jakoś intuicyjnie wydaje mi się że jest ono przeznaczone dla innych zwierząt terraryjnych.

Teraz chciałbym się odnieść do Twoich wskazówek.
Wspomniałeś o ochotce i wodzieniu. Wiedz że swoje ryby karmię tymi pokarmami, ale nie żywymi - tylko mrożonymi (rozmrożone i opłukane pod wodą). Jak zdołałem się zorientować drzewołazy jedzą tylko pokarm żywy, wniosek z tego wysnuwam taki, że musiałbym kupować w/w pokarmy w torebkach jako żywy. Z doświadczenia akwarystycznego wiem również, że obydwa wymienione pokarmy byłyby tylo uzupełnieniem diety, a głównym pożywieniem (dla żabek) powinny być muszki owocówki.
Jeśli w czymś się mylę, to mnie popraw. Proszę Cię również o to, żebyś mi napisał - jaką dietę mają Twoje drzewołazy w ciągu tygodnia ? (z uwzględnieniem ilości pochłanianego pokarmu np. dla 4 szt.)
Ponieważ trochę już czytałem na temat Dendrobatidae, dobrym rozwiązaniem dla przyszłego hobbysty w/w, jest próba utrzymania hodowli muszek owocówek (nielotów) - bo niejako ma to pierwszorzędne znaczenie przy chowie żabek. Co Ty o tym sądzisz?

Co do warunków termalnych w mieszkaniu, to mieszkam w ,,bloku". Czyli rozumię że nie musiałbym stosować żadnego podgrzewania dla samych żabek. No i czy taka normalna temp. w mieszkaniu nadaje się do chowu muszek ?

Na koniec jeszcze pytanka Wink
-czy masz może (lub namiary w necie) jakąś ,,dokumentację" fotograficzną (krok po kroku) dotyczącą zakładania terrarium czy wiwarium (a właściwie które odnosi się do żabek ?) ?

Myśle że moje pytania tak bardzo Cię nie męczą, ale sam chyba rozumiesz że chciałbym Dendrobatidae zapewnić dobre warunki. Niestety czytanie to nie to samo, co otrzymanie odpowiedzi na nurtujące pytania.
I pewno będę Cię ,,męczyć" nie raz Wink

Nie będziesz chyba miał do mnie pretensji, jeżeli będę zgłębiał swoją ,,wiedzę" na jakiś innych forach. Nie to że uważam Cię za niekompetentnego, ale szanuje Twój wolny czas, i mam świadomość że odpowiadanie na banalne pytania - może zwyczajnie męczyć.


Z poważaniem
Arkadiusz Zalech
Powrót do góry
Cherry




Dołączył: 27 Gru 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Nie 21:14, 14 Sty 2007    Temat postu:

Pszyszła, pszyszła ale poczeka jescze z miesiąc najpierw musze skonczyć regał na akwaria i potem dopiero terarium. Takie ładne trifki na żabki zamieniaćWink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Atelopus
Gość






PostWysłany: Pon 11:50, 15 Sty 2007    Temat postu:

Postaram się odpowiedzieć krótko na Twoje pytania. Dodam -odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie, że nie mam monopolu na wiedzę i sam przeglądam zagraniczne stronki by odkryć jakieś nowe rozwiązania.Dobrze, że pytasz (nie "męczysz") i fajnie będzie jeśli nasze rady w jakis sposób Ci pomogą.

Na pewno powinno się codziennie wymieniać wodę w baseniku (ja robię to za pomocą gumowej gruszki) i zraszać terrarium. Jeżeli możesz przyuczyć do tych czynności kogoś z domowników to masz zaoszczędzoną niemałą kwotę. Drugie wyjście, to nie świecić światła podczas nieobecności w domu, bo to głównie ono powoduje przesuszanie terrarium. Oczywiście świetlówki montujemy nad terrarium, nie w środku.

To terrarium faktycznie nie wygląda zbyt ładnie - ta perforowana blacha z przodu.

Ochotka i wodzień -tylko żywe. Przechowywane w lodówce bez wody na wilgotnej ligninie lub w mchu wytrzymuja ponad tydzień. Wykładasz na mech po 1-2szt w różnych miejscach terrarium.

Muchy nieloty to podstawa, reszta to urozmaicenie. Jeśli ktoś potrafi hodować świerszcze to ich wylęg może być pokarmem podstawowym.
Jak już wspominałem, trzymam dwa gatunki nielotów: mała z krótszym okresem rozwoju i większa z dłuższym. Oba gatunki hoduje się w temperaturze pokojowej, jednak w temp. powyżej 25st.C muszka się degeneruje i bardzo słabo rozmnaża. Połaczenie muszki nielotnej z "dziką"latającą powoduje uwstecznienie i w efekcie wylęg muszeklatających.

Skrzek i kijanki rozwijają się u mnie w temp. pokojowej, więc ...

O udostepnienie dokumentacji w temacie zakładania terrarium dla drzewołazów musimy poprosić kolegę Pumilio, który wykonał kawał pięknej roboty i umieścił swój artykół na poprzednim forum.
Niestety z przyczyn techn. tamto forum nie działa, dlatego Dendrobatidae otworzył nowe.
Ja mam tylko fotki gotowych już, urzadzonych przeze mnie terrariów.
Powrót do góry
furraan
Gość






PostWysłany: Wto 23:25, 16 Sty 2007    Temat postu:

A więc tak:
Wczoraj odbyłem 1.5 godz. telefoniczną rozmowę z Adamem, a który to jest autorem tej strony : [link widoczny dla zalogowanych] i po niej, mam już ,,niezły orzech do zgryzienia" . A to z kilku powodów :
W/w oświadczył mi że :
-nie powinienem bawić się w żadne ręczne zraszanie, tylko zainstalować automatyczne. Całe szczęście że mam kolegę inżyniera, który taki właśnie ,,automat" skleci mi za ok 160zł. Ale i tu też mam pewien kłopot, bo z tego co widzę, w tyle terrarii nie ma jakichś dziurek - którymi można by było przeprowadzić wężyk do zraszania. Pozostaje więc chyba tylko wizyta u jakiegoś szklarza, który podejmie się wywiercenia otworu (ponoć czynią to niechętnie, na moją odpowiedzialność)

-pisałeś mi o tym, że oświetlenie terrarium powinno być na zewnątrz - bo osusza terrarium. Natomiast Adam twierdzi że światło musi być wewnątrz, a to dlatego że ponoć szyba zatrzymuje promieniowanie UV zawarte w świetlówkach - potrzebne drzewołazom.

W rozmowie ustaliłem także, że dobrze by było, gdybym zastosował podłoże tego chyba typu : [link widoczny dla zalogowanych]
z jakimś filtrem na spodzie, który podawał by wodę wężykiem do góry - chyba coś w typie wodospadu, oraz grzałkę. I tu także ma pytanie : czy na górze ten wężyk niczym nie kończyć (jeden strumień), czy też kończyć deszczownią ?

Postanowiłem już że zanim zacznę robić zakup całego sprzętu, kupię najpierw porcję muszek, i spróbuje je chować. Jak się domyślasz głównie z tego powodu, żeby się nie okazało, że już będę miał wszystko - oprócz muszek Wink (bo np. : nie będę umiał ich chować). Tu także Wasz system jest zupełnie inny. Ty robisz na jogurcie, Adam na jakichś płatkach z suszonymi owocami.
Prosze Cię o dokłany opis Twojego przepisu. Mam także pytanie ,,,techniczne" (może jak dla Ciebie banalne)
-jak się łapie te muszki w pojemniku, przed podaniem żabkom ?

Pozdrawiam
Arkadiusz Zalech
Powrót do góry
furraan




Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 1:01, 17 Sty 2007    Temat postu:

Zapomniałem dopisać jeszcze paru rzeczy, a ponieważ pisałem poprzednie posty jako GOŚĆ - to nie miałem możliwości edycji. Teraz już nie będzie takiego problemu (pisanie moich postów, jeden pod drugim), bo się zarejestrowałem .
Oczywiście parę pytań :

-Czy macie w swoich terrariach filtry w podłożu ? Jeśli tak, to jakie ?, Z gąbką czy bez ?
Oprócz tego nurtują mnie takie rzeczy: Jaki wybrać rodzaj obiegu wody w terrarium ? Może macie jakieś zdjęcia swoich rozwiązań ? (nie pomijając czyszczenia w/w)
Podobnie z tzw. ,,basenem" dla żabek. Drzewołazy ponoć nie pływają, a co za tym idzie - do jakiej głębokości zrobić im wspomniany, pomiędzy strefami włókna a ,,drenażu" ?

-Czy jako drenaż (na sam spód, przed włóknem kokosowym - rozdzielone drobną siatką) nadaje się keramzyt ? Pytam bo z tego co wiem , to jest on tani. W odróżnieniu od biobali, kulek ceramicznych i innych tego typu.

We wspomnianej rozmowie telefonicznej dowiedziałem się również, że filtr w terrarium jest konieczny. Gdyby go ponoć nie było, w terrarium może zagnieździć się pleśń. Co Wy na to ?

-Czy macie jakieś namiary na osobę która robi terraria na zamówienie ? Nie podobają mi się terraria z allegro (ruchome szyby w prowadnicach, które mijają się na samym środku). Mógłbym zaakceptować przesuwaną jedną całą szybę w bok. Natomiast przypadło mi do gustu terrarium Atelopus-a (z otwieraną szybą na bok).

A teraz rzecz pewno dla Was dziwna Wink
Na zdjęciach terrarii upierdliwa jest sprawa parowania wszystkich szyb (niestety), domyślam się że zastosowanie wiatraczka mija się z celem - bo wysusza terrarium. A jak Wy sobie radzicie z tym problemem.

Na koniec mam prośbę do Atelopus-a.
Ponieważ pisanie to co innego niż rozmowa, prosiłbym bym Ciebie o podanie (jako prywatną wiadomość ) Twojego nr. tel. stacjonarnego (o ile to wogóle możliwe). Z pewnością będę miał mnóstwo pytań, a nie chciał bym wydać majątku na rachunek za tel. komórkowy.

Pozdrawiam
Arkadiusz Zalech


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Atelopus
Gość






PostWysłany: Śro 14:07, 17 Sty 2007    Temat postu:

Nie chcę wdawać się w jakieś polemiki. Ty decydujesz jakie rozwiązania techniczne i hodowlane zastosujesz.Każdy hodowca ma swoje wypraktykowane sposoby i takie Ci opisuje.
Dalej podtrzymuję to co pisałem o świetlówkach. Promieniowania UVA i UVB nie zatrzymuje siatka i pleksi (przemyśl). Co do niezbędności promieniowania UV dla drzewołazów - wśród hodowców zdania są podzielone. Ja np. stosuję wodny roztwór witamny D3 (krople DEVIKAP). W planowanym obecnie terrarium chcę zastosować świetlówkę ReptiGlo 2.0 i poczynię obserwacje czy coś zmieni ona w życiu żab.
Muszkę trzymam na pożywce z owoców i płatków ows. a fermentację zapoczątkowuję drożdżami jogurtowymi. Drożdze piekarskie dają intensywiajszy zapach (o zapach pytałeś wczesniej). Muszka -nie taki diabeł straszny ...
O rozwiazaniach z pompką muszą wypowiedzieć się inni - ja nie stosuję. Wysokość "słupa" wody musi być taka by żabka po wskoczeniu do baseniku miała głowę na wierzchu (poziom dla dorosłych 2.5-3cm).
Na dno stosuję drobny keramzyt ok.2-6mm średnicy (kupuję w Koronie po 3,5zł paczka 1,5l),potem warstwa ok. 1cm cocogruntu i mech.
O wykonanie terrarium popytaj na giełdzie.
Niestety woda ma to do siebie, że paruje. Szyba zachodzi mgłą gdy temperatura na zewn. terrarium jest niższa niż w środku, czyli prawie zawsze. Podobno wentylatorek z komputera pomaga. Kolega wywiercił 10 otworów średnicy 5mm w dolnej części przedniej szyby o dł. 74cm i efekty są marne.
Najlepiej sprawdza się wentylacja z blachą perforowaną, jednak nie musi ona być aż tak szeroka jak w standartowych terrariach. Przy jaszczurkach potrzebna jest dość mocna wymiana powietrza, bo wydziela się trochę amoniaku. Drzewołazy nie potrzebują aż takiej wentylacji (nie śmierdzi!).
Ja też nie lubię przesuwanych szyb i omijam to rozwiazanie - zawiasy lub jedna przesuwana szyba w bok. Przy tym drugim rozwiazaniu stosuję pojedynczą prowadnicę. Ta prowadnica to czarna (są jeszcze białe i brązowe) listwa do łączenia płyt pilśniowych w meblach (szafy), ostatnio trudno dostępna w Castoramie.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum poswięcone hodowli drzewołazów Strona Główna -> Dział dla poczatkujących Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin